کمک ۱۰ میلیارد دلاری اعراب برای توسعه انرژی پاک در کشورهای در حال توسعه

گروه هماهنگی عرب 10 میلیارد دلار را برای حمایت از گسترش انرژی پاک در کشورهای در حال توسعه اختصاص می‌دهد. از این بودجه برای افزایش انعطاف‌پذیری تغییرات آب‌وهوایی در بخش‌های کلیدی نیز استفاده می‌شود.

 گروه هماهنگی عربی (ACG) در اجلاس آب‌وهوایی COP28 که چندی پیش برگزار شد، تعهد داد که 10 میلیارد دلار بودجه را تا سال 2030 برای حمایت از گسترش انرژی پاک در کشورهای در حال توسعه کنار بگذارد.

 این بودجه جدید با تعهد قبلی 24 میلیارد دلاری ACG مطابقت دارد و قرار است یک گذار جامع و مقرون به صرفه به انرژی‌های تجدیدپذیر را در اقتصادهای هدف هدایت کند.

ACG چیست؟

گروه هماهنگی عرب (ACG)، ائتلافی استراتژیک از موسسات توسعه منطقه‌ای و بین‌المللی است که برای پاسخگویی هماهنگ به تامین مالی توسعه تلاش می‌کند. اعضای فعلی این گروه، صندوق توسعه ابوظبی، بانک توسعه اقتصادی عربی در آفریقا، صندوق توسعه اقتصادی و اجتماعی عرب، برنامه توسعه خلیج فارس، صندوق پول عربی، بانک توسعه اسلامی، صندوق کویت برای کشورهای عربی هستند.

این بودجه 10 میلیارد دلاری، جزئی از برنامه استراتژیک گروه گروه هماهنگی عرب برای سرعت بخشیدن به تغییر به سمت منابع انرژی پاک در سراسر جهان است.

براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، کشورهای در حال توسعه و همچنین اقتصادهای درحال توسعه دو سوم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، اما تنها یک پنجم سرمایه‌گذاری در انرژی پاک را به خود اختصاص داده‌اند. سرمایه‌گذاری سالانه انرژی در بازارهای در حال توسعه نیز از سال 2016 حدود 20 درصد کاهش یافته است.

نگاهی به طرح گروه هماهنگی عرب

در طرح ACG، منابع مالی با افزایش استفاده از اوراق قرضه سبز، تامین مالی ترکیبی و ابزارهای کاهش ریسک پشتیبانی می‌شود. همچنین کارشناسان در جریان این طرح برای افزایش انعطاف پذیری نسبت به تغییرات آب‌وهوایی روی بخش‌های کلیدی، از جمله غذا، حمل و نقل، آب و سیستم‌های شهری کار می‌کنند.

این گروه سال گذشته، حدود 15.7 میلیارد دلار را به حدود 500 عملیات مالی در 80 کشور برای رسیدگی به تغییرات آب و هوا و ناامنی غذایی اختصاص داد.

 ACG در کنفرانس COP27 در مصر، تا سال 2030 مبلغ 24 میلیارد دلار را برای تغییرات آب و هوایی تعریف کرد.

تاثیرات بودجه جدید

این بودجه جدید می‌تواند تأثیرات مثبت قابل توجهی بر کشورهای در حال توسعه داشته باشد، از جمله:

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

انتقال به انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشورهای در حال توسعه کمک کند، که به کاهش اثرات تغییرات آب‌وهوایی کمک می‌کند.

افزایش امنیت انرژی

انرژی‌های تجدیدپذیر منبع انرژی پایدار و قابل اعتمادی هستند که می‌توانند به کاهش وابستگی کشورهای در حال توسعه به واردات انرژی کمک کنند.

تقویت رشد اقتصادی

سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند به ایجاد مشاغل و تقویت رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه کمک کند.

منبع : تجارت نیوز

بازنشر : رهروان تجارت

دیدگاه ها (0)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x