ریسک‌های جامعه جهانی در سال ۲۰۲۴ کدامند؟

گزارش ریسک جهانی مجمع جهانی اقتصاد، شدیدترین خطراتی را که ممکن است در دهه آینده با آن مواجه شویم، در پس‌زمینه تغییرات سریع تکنولوژیکی، نااطمینانی اقتصادی، گرم شدن سیاره و درگیری‌ها بررسی می‌کند.

 در سال 2023 جمعیت آسیب‌پذیر با درگیری‌های مرگبار، از سودان گرفته تا غزه و اسرائیل، گرمای رکوردشکن، خشک‌سالی، آتش‌سوزی‌های جنگلی و سیل دست و پنجه نرم کردند. نارضایتی اجتماعی در بسیاری از کشورها محسوس بود و اخبار حول محور قطبی شدن، اعتراضات خشونت‌آمیز، شورش‌ها و اعتصاب‌ها می‌چرخید. چشم‌انداز بلندمدت می‌تواند شوک‌های جهانی بیشتری را نیز به همراه داشته باشد.

با ورود به سال 2024، نتایج GRPS، چشم‌انداز عمدتاً منفی برای جهان در دو سال آینده را نشان می‌دهد که انتظار می‌رود در دهه آینده بدتر هم بشود. در نظرسنجی سپتامبر 2023، اکثر پاسخ‌دهندگان (54 درصد) بی‌ثباتی و خطری متوسط برای فجایع جهانی پیش‌بینی می‌کنند، در حالی که 30 درصد دیگر انتظار شرایط آشفته‌تری را دارند. چشم‌انداز 10 ساله به‌طور قابل‌توجهی منفی‌تر است و تقریباً دو سوم پاسخ‌دهندگان انتظار چشم‌انداز طوفانی یا بسیار آشفته دارند.

1

چهار مسیر و عنصر سیستمی که چشم‌انداز جهانی مدیریت ریسک‌های جهانی را در دهه آینده شکل می‌دهند در ادامه آمده‌اند.

  • مسیرهای مربوط به گرمایش جهانی و پیامدهای مرتبط با سیستم‌های زمین (تغییر آب و هوا).
  • تغییرات در اندازه، رشد و ساختار جمعیت در سراسر جهان (انشعاب جمعیتی).
  • مسیرهای توسعه برای فناوری‌های مرزی (شتاب فناوری).
  • تکامل مادی در تمرکز و منابع قدرت ژئوپلیتیکی (تغییرهای ژئواستراتژیک).

مجموعه جدیدی از شرایط جهانی در هر یک از این حوزه‌ها در حال شکل‌گیری است و این انتقال‌ها با نبود قطعیت و نوسان مشخص می‌شوند. از آنجایی که جوامع به دنبال انطباق با این نیروهای در حال تغییر هستند، ظرفیت آن‌ها برای آماده شدن و واکنش به خطرات جهانی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

منبع : تجارت نیوز

بازنشر : رهروان تجارت

دیدگاه ها (0)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x