خطر سوءتغذیه به دلیل فقر

افزایش شاخص هزینه‌های مواد غذایی در سراسر جهان در ماه گذشته موجب تورم ناشی از خرید مواد غذایی شده است.

 بر اساس گزارش جدید سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد‌(فائو) از قیمت‌های جهانی مواد غذایی که در ماه گذشته انجام پذیرفت، قیمت روغن‌های گیاهی و لبنیات افزایش یافت.

این تحقیق نشان داد که شاخص قیمت‌ها، با ۱/ ۱ درصد افزایش، به بالاترین حد خود از سال ۲۰۱۱ به بعد، نزدیک شده است.

به نقل از دنیای‌اقتصاد ، فائو می‌گوید که پیامدهای بحران انرژی، کاهش در دسترس بودن صادرات و سایر محدودیت‌های عرضه مواد غذایی، به ویژه کمبود نیروی کار و آب و هوای نامساعد، قیمت‌ها را بالاتر برده است.

شاخص روغن‌های گیاهی در ژانویه ۲/ ۴ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت و به سطح بی‌سابقه‌‌ای رسید. قیمت تمام روغن‌های اصلی افزایش یافت که تا حدی با افزایش قیمت روغن خام حمایت می‌شد.

شاخص قیمت لبنیات نیز با افزایش ۴/ ۲درصدی، پنجمین افزایش ماهانه متوالی را سپری کرد که بیشترین افزایش در گروه لبنیات مربوط به شیر خشک و کره بدون چربی بود.

وضعیت قیمت غلات و ذرت

بر اساس گزارش فائو، شاخص قیمت غلات تنها ۱/ ۰ درصد افزایش داشت و ذرت در این ماه ۸/ ۳درصد افزایش داشت.

قیمت گوشت در ژانویه افزایش یافت، در حالی که شاخص قیمت شکر نسبت به ماه قبل ۱/ ۳ درصد کاهشی بوده که تا حدی به دلیل افزایش تولید در کشورهای صادرکننده عمده شکر همچون هند و تایلند بوده است.

در همین حال، قیمت جهانی گندم به دلیل برداشت‌های زیاد در استرالیا و آرژانتین ۱/ ۳درصد کاهش یافت.

فائو می‌گوید: «برای سال ۲۰۲۲، انتظار می‌رود کشت جهانی گندم به دلیل شرایط جوی مساعد در نیمکره شمالی، گسترش یابد، اگرچه هزینه‌های بالای نهاده می‌تواند از گسترش میزان کشت جلوگیری کند.» این نهاد زیرمجموعه سازمان ملل پیش‌بینی خود را از تولید جهانی غلات در سال ۲۰۲۱ به ۷۹۳/ ۲میلیارد تن از برآورد قبلی که ۷۹۱/ ۲ میلیارد تن بود، افزایش داده است.

قیمت‌های بالاتر مواد غذایی به افزایش بیشتر تورم منجر شده است، زیرا اقتصادها از زمان بهبود نسبی بحران کرونا بهبود پیدا کرده‌اند، فائو هشدار داده که هزینه‌های بالاتر مواد غذایی به دلیل تورم، جمعیت فقیرتر را در کشورهای متکی به واردات در معرض خطر و سوءتغذیه قرار می‌دهد.

منبع : تجارت نیوز

باز نشر : رهروان تجارت کهن

دیدگاه ها (0)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x